Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Detroit bombacısı: polis Londra öğrencileri ile konuşur

  • Listed: 11 Ekim 2017 08:25

Description

İskoç Yard’ın İslamcı Cemaat üyeleri için Londra’daki Üniversite’deki irtibat bilgilerini almak için girişimleri, cumhurbaşkanı Mojeed Adams-Mogaji, bilgiyi teslim etmeyi reddettiğinde durdu. Verilerin korunması yasalarını aktardı ve mahkeme kararı istedi.
Bununla birlikte, UCL Öğrenci Birliği, Yard’ın Sayaç Terör Komutanlığı’ndan (SO15) benzer bir talep aldıktan sonra, e-posta adreslerini ve telefon numaralarını iletmeyi kabul etti. 800 genç erkek ve kadının ayrıntılarını verdiler.
2005 yılından 2008 yılına kadar üniversitede mühendislik eğitimi alan Abdulmutallab (23 yaşında), Usame Bin Ladin tarafından misyona gönderildikten sonra Noel Gününde Detroit’teki yolcu uçağını denedi. 2006 yılından itibaren bir yıl boyunca UCL İslam Cemiyeti’nin başkanıydı.
Öğrencilerle ilgili bilgiler yedi yıl boyunca bir veri tabanında saklanacak ve M15 ve M16 gibi diğer istihbarat servislerine devredilecek.

    Tıp öğrencisi Zubair İdris şöyle dedi: “UCL’ye gelen Müslüman öğrencilerin büyük çoğunluğu sosyo-kültürel nedenlerle [İslam Cemiyeti’ne] katılırlar. ISOC’ye aktif şekilde dahil olmak suç değildir. Bu adam açıkça Yemen’de El-Kaide tarafından işe alındı. ”
Polis ayrıca, üniversiteye bağlı Tıp İslam Cemiyeti üyeleri hakkında bilgi toplamıştı. Yard’ın verdiği büyük çaba, Abdülmutallab’ın bu ülkede radikal olduğunu ve terörizmi desteklemek için beyin yıkanmış diğerleriyle karıştırıldığından şüpheleniliyorsa öneriyor.
Bununla birlikte, UCL’deki teröristlerden biri olan Qasim Rafik, “Yaptığı şeyi yapmaya devam etmesi için hiçbir zaman bir öneri bulunmadı.

    “Hâlâ devam edenleri çözmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla, o gidince ne oldu hakkında gerçekten endişe duyuyoruz ve bu da ailesiyle birlikte yankı buluyor.
“Davranışlarında bir değişiklik olduğunu fark ettikleri için endişelerini artırdılar; bu onun durumunun Londra’da olmadığını ve temel soruların sonradan olanlarla ilgili olması gerektiğini gösterdiğini düşünüyorum.” Abdulmutallab’ın nerede olduğu soruldu. Londra 7 Şubat 2005 günü tüp ve otobüs bombalamaları yapan Bay Rafik, şunları söyledi: Yaz mevsiminde 7/7 meydana geldiğinde uni olmadı.
“O zamanki İslam Cemaatinin başkanıyım ve düzenlediğim ilk olay, [2005 Ekim ayında] cihad ve terörizm üzerine bakıyordum, çünkü iki terim arasındaki farkı netleştirmek istedim. Bu, katıldığı ilk olaylardan biri olurdu.

    “Bunun gerçekleşmesi için ahlaki dini veya ahlaki gerekçe olmadığını 7/7 eylemlerini kınadıklarımızı açıkça belirttik. Onu politik olarak naif kabul ettik; onu presta oynamaya teşvik etmemizin nedeni onun mükemmel dini özellikleriydi.
“O, dindar bir Müslüman, alçak gönüllü, iyi huylu, nazik, yumuşak konuşuyordu.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.