Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

El-Kaide’nin çifti öldü doğruladı

  • Listed: 2 Ekim 2017 04:55

Description

Irak İslam Devleti tarafından yapılan açıklama, Irak ve ABD hükümetleri tarafından 19 Nisan’da yapılan iddiaların terör ağından gelen ve iki kişinin ortak bir operasyonda öldürüldüğünü ve kuzeydeki Tikrit kenti yakınlarında güvenli bir evde saklandıklarının ilk onayını verdiler Bağdat’tan.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ebu Omar el-Bağdadi ve Ebu Ayyub el-Masri’nin ölümlerini Irak’taki El-Kaide için “potansiyel olarak yıkıcı bir darbe” olarak nitelendirdi. Onların ölümleri, koalisyonunun 7 Mart’ta yapılacak parlamento seçimlerinde ikinci olarak bitmesinin ardından Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’ye işini sürdürme çabalarını artırdı.
Açıklamada, yakın tarihte yeni üyeler gruba katıldıktan sonra El-Bagdadi ve El Masri’nin ölümünün Irak’taki grubun operasyonlarını etkilemeyeceğini söyledi. Ayrıca iki adama cömert övgüler yağdırdı.
Bildiride “Kurbanlarla dolu uzun bir yolculuktan ve sahte yoldan ve temsilcilerle mücadele ettikten sonra iki şövalye şehit grubuna dahil olmaktan kurtuldu” dedi. “Müslüman ülkenin cihad liderlerinden ikisini ve cihad yolunda sadece kahramanlar olarak bilinen iki adamını kaybettiğini duyurduk.”
Açıklamada, Irak’ın bugünkü en kanlı gününde Şii ikamet yerleri hedef alan bombalama olaylarının 72 kişi öldüğü iki gün sonra açıklandı. Bombalamalar, iki El-Kaide liderinin öldürülmesinden sonra Sünni liderliğindeki isyancı tarafından belirgin tepki olarak görüldü.
Cuma günkü saldırıların sorumluluğunu kimse üstlenmedi ancak Irak yetkilileri, yeni mezhep kan dökmek için genellikle Şii camileri ve dini yürüyüşleri hedef alan El-Kaide’yi suçlamakta hızlı davrandılar.
Bay Maliki, isyancıların iki liderinin ölümünden sonra savaşmakta olduğunu söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.