Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Gürciler eşit emekli aylığı için mahkemede başarısız oldu

  • Listed: 10 Ekim 2017 08:35

Description

İngiliz Gurkha Refah Topluluğu, yaşamak için mücadele eden binlerce emeklilik hakkına ilişkin olarak Yüksek Mahkemede yasal bir zorlukla başarısız oldu.
1 Temmuz 1997’den önce hizmetten ayrılanların emekli maaşlarını sınırlama kararına karşı adli bir inceleme istediler.
Gaziler, İngiltere’de yaşayan askerlerin aylık tutarının üçte birini alabilirler – düşük miktar, Gürkanların emekli ettiği anavatanın yaşadığı Nepal’de yaşama maliyetine dayanıyor. Fakat Hükümet avukatları, alayın emekli aylıklarını yalnızca Gürkan’dakilere uygulayarak, alayın Hong Kong’dan İngiltere’ye geçmesinin yasal olduğunu savundu.
2007’deki emeklilik kurallarındaki değişiklikler, Gürkan askerlerine İngiltere’deki muadilleriyle eşit emeklilik hakkı sunmaya başladı. İngiliz Gurkha Refah Topluluğu, yaklaşık 25 bin erkeğin Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri emeklilik planlarına geçiş yapma olanağından yoksun bırakıldığını söyledi.

    Hantlar’ın Farnborough şehrindeki Reading, Berks ve On Binbaşı Tikendra Dewan’dan kurşun iddia sahibi, Onbaşı Surbarna Adhikari olarak adlandırılan iki asker, eşit muamele iddiası için MoD’ye karşı tazminat talep ediyorlardı. Geçen sene Daily Express ve aktris Joanna Lumley emekli olan Gurkaların Birleşik Krallık’ta yerleşme hakkına sahip olmasını sağlayan ünlü bir zafer kazandı.
Ancak avukatlar, eşit emeklilik hakkı vermemekteki uyuşmazlık, yaş ve vatandaşlık gerekçesiyle hukuka aykırı ayrımcılığa uğradığını ve İnsan Hakları Yasası ve AB ayrımcılık yasalarını ihlal ettiğini iddia etti. Sayın Adalet Burnett, İngilizlerin Gürcüler’e olan “yüksek saygı” ndan bahsetti.

    Ancak MoD yasadışı davranmadığına karar verdi. Gurkalar, MoD’nin yükümlülüklere uymadığını tespit etmediğini belirtti. İngiliz Gurkha Refah Derneği itirazda bulunacağını söyledi. Genel Sekreter Chhatra Rai şunları söyledi: “MoD’nin yaklaşımı mantıklı değil. Gürcilerin İngiltere’de yerleşmek için daha az baskı hissettikleri takdirde, bunun da İngiliz refah sistemine daha az baskı koyacağı için önemli miktarda tasarruf sağlanabilir. ”
Daily Express köşe yazarı ve Muhafazakar MP Ann Widdecombe: “Gürkanlar her zaman İngiliz Silahlı Kuvvetleri’nin ayrılmaz bir parçasıydı, aynı savaşlarla savaşıyorlardı ve İngiliz askerleriyle aynı görevleri yerine getiriyordu. Bu gazilere, orduları ülkesine sadakice hizmet ettikleri ülkenin yerine menşei ülkelerine dayanan bir emekli aylığı vermek bir adaletsizliktir. “

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.