Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Haiti’nin minik mucizesiyle

  • Listed: 10 Ekim 2017 21:20

Description

Elisabeth Joassaint dehidrate çıktı, ancak aksi takdirde Jacmel kasabasındaki evinin molozlarından kurtulduktan sonra yara almadı.
Minik bebeğin yiyecek ve su olmadan bu kadar uzun süre hayatta kalmayı başardığını kimse açıklayamadı.
Annesi Michelene basitçe “Tanrı’nın rahmetiydi” dedi.
Büyükbaba Michelet Joassaint ekledi: “Herkes bebeğin ölü olduğunu biliyordu, Tanrı’nın dışında.”
22 yaşındaki Michelene, geçtiğimiz Çarşamba günü yıkıcı deprem Haiti’yi vurunca haftalık kızına umutsuzca ulaşmaya çalıştı ancak düşen duvar işçiliği nedeniyle geri çekilmek zorunda kaldı.
Genç anne sahneyi gözyaşlarından çekip, bebeğinin öldüğünü düşünüyordu.
Ancak bir Fransız kurtarma ekibi, Salı günü onu enkazın altı incisi boşluğunda yatağında buldu.

    Dün başka yerde, hayatta kalan kişileri bulmak için umutlar canlı olarak gömülmüş bulma umuduyla kurtulanlara yönelik arama başladı.
Depremde yaklaşık 200.000 Haiti’nin dokuz milyon insanı öldü. Yardımcı işçiler yaralı hayatta kalanlar ölmeye devam edince toplamın artacağını söyledi.
Hastalık riski, çoğunluğu pis, geçici mülteci kamplarında yaşayan iki milyondan fazla evsiz kaldığında artmıştır.
Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Greg Elder, “Bir sonraki sağlık riski, aşırı kalabalık kamplarda yoksul veya hijyenik koşullarda yaşayan yüz binlerce Haiti’nin ishal salgınlarını, solunum yolu enfeksiyonlarını ve diğer hastalıkları içerebilir.”

    Büyük bir toplu mezar, ülkenin yıkılmış başkenti Port-au-Prince’e yakın bir yamacın dışına, tek bir günde 10.000 ceset gömmek için kullanılan buldozerlerle oyulmuş durumda.
Travmatik işçi Foultone Fequiert, “Çok fazla çocuk gördüm, çok çocuk gördüm. Geceleri uyuyamıyorum ve yapabilirsem, bu sürekli bir kabustur. ”
Bugüne kadar dini tören yapılmadan 75.000 ceset gömülmüştür. 400.000’e kadar kapasiteli yeni çadırlı köyler harap olan başkentin dışında planlanmaktadır.
ABD, toplu göç durumunda göç edenler için, yakınlardaki Küba’daki deniz üssü ve gözaltı merkezi olan Guantanamo Körfezi’ni hazırlamaya başlamıştır.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.