Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İngiliz yat ekibi İran’da rehin aldı

  • Listed: 11 Ekim 2017 09:10

Description

Geçen Çarşamba günü, Bahreyn’den Dubai’ye giderken adamlar durduruldu ve rehin alındı.
Yelken Bahreynine ait olan yarış yatına, yanlışlıkla İran sularına saptığında bir garsonun yaklaştığı düşünülüyor.
Dışişleri Bakanlığı, Tahran’daki yetkililerle birlikte, İngilizler Sam Usher, Olly Smith, Luke Porter ve Oliver Young ve Bahreyn Radyo’lu bir spor sunucusu olan İrlandalı David Bloomer olarak görev yapan mürettebat üyelerinin serbest bırakılmasını sağlamaya çalışıyor. Hepsinin güvenli ve iyi olduğu anlaşılıyor.

    Tahran’daki İngiliz büyükelçisi de konuyu İran Dışişleri Bakanlığı’yla birlikte gündeme getirdi.
Dün gece Dışişleri Sekreteri David Miliband şunları söyledi: “Umarım bu mesele yakında çözülecektir. İran makamlarıyla ve ailelerle yakın temasta bulunacağız “dedi.
Denizcilere, ele geçirildiğinde Dubai-Maskat Offshore Yelken Yarışının başlangıç ​​hattına katılmak için seyahat ettiği düşünülüyor.
Onların yatı 26 Kasım ertesi günü Dubai’den 360 deniz mili yarışına başlayacak olan Bahreyn Krallığı olarak ilan edildi.
Yakın zamanda Sail Bahreyn’i kuran bağımsız Yelken Takımı Team Pindar’ın bir Facebook sayfasındaki son girişi 23 Kasım Pazartesi tarihli ve “Sabah Dubai’ye kapalı!”

    Denizcilerin gözaltında tutulması, 10 nükleer yakıt santrali inşa etme planları üzerinde baskı altında olan Batı ile İran arasındaki gerginliklere yakıt sağlayacak.
İran, 23 Mart 2007’de 15 İngiliz servis personeline rehin aldı ve onları 13 gün boyunca tuttu.
Fırkateyn HMS Cornwall’dan Royal Navy denizcileri ve Royal Marine, kuzey İran Körfezi’ndeki bir kargo gemisinin rutin bir araştırması yapılırken silahla alındı.
İran, fırkateynin İran kara sularına karıştığını iddia etti; ancak Savunma Bakanlığı, geminin Irak sularında olduğunu söyleyerek iddiaları reddetti.
Tutuklu mürettebatın görüntüleri, ülkenin cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın af ve özgürlüğünü kabul etmeden önce İran televizyonunda yayınlandı.

    Haziran 2004’teki bir olayda, altı Kraliyet Denizcileri ve iki Kraliyet Donanması denizcisi üç gün boyunca tutuldu.
Shatt al-Arab su yolunda kaçakçılıkla mücadele operasyonlarında yeni Irak güvenlik güçlerini eğiten Kraliyet Donanması ekibinin bir parçasıydı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.