Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Irak, parlamento seçimleri gerçekleştirdi

  • Listed: 11 Ekim 2017 16:55

Description

Erteleme, konsey 6 Mart ‘ta oylamaya karar vermenin ardından saatlerce sürdü ve en sonunda en az 127 kişiyi öldüren ve şiddetin en kötü gününde 500’den fazla kişinin yaralandığı bir dizi koordineli saldırı düzenledi. Ekim ayından bu yana Irak başkenti.
Üç üyenin başkanlık konseyinin bir tarihte niçin anlaştıklarını ve daha sonra saatlerce bir gün geri çekildiğini net bir şekilde belirtmedi. Ancak, kıdemli bir seçim komisyonu yetkilisi olan Kassim el-Aboudi, kararın seçim çalışanlarına ülke çapında yapılacak oylamayı organize etmek için daha fazla zaman tanıdığını söyledi.
Irak’ın Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu başkanı Faraj el-Haidari seçim tarihinin seçim yetkililerinin ilk başta önerdiklerinden bir hafta sonra olduğunu söyledi.
Bay Al-Haidari, “Yurtdışında oy verme zamanını ve genel seçimlere hazırlıkları tamamlamak için zamana ihtiyacımız vardı,” dedi.
Komisyon, seçim yasasının Azınlık Sünni Araplar için daha büyük bir siyasi ses istemekten yana olan Başkan Yardımcısı Tarık El Hashemi ve Irak’ın genişletilmiş 325 sandalyeli meclisteki koltuk dağılımındaki değişiklikler sonrasında 16 Ocak seçimlerinin ertelenmesini istedi.
Pazartesi günü seçim komisyonu, seçimlerin Şubat ayının sonlarına doğru itilmesini sağlayacak 45 günlük bir gecikme önermişti. Ancak Bay Al-Haidari, planlamaya müdahale edebilecek bir dizi dini bayram nedeniyle seçimleri biraz daha ertelemeye karar verdi.
ABD ordusu, 31 Ağustos 2010’a kadar yaklaşık 120.000 askerinin yaklaşık 50.000 askerini Irak’tan çekmeyi planlıyor.
Ancak gecikme, Amerikan komutanlarının seçimden 60 gün sonra başlayacaklarını söyleyen çekilme çizelgesini zorlaştırabilir.
Amerika’nın Irak’taki en üst düzey komutanı General Raymond Odierno, parlamento seçimlerinin yalnızca Iraklılar tarafından yapılacak ilk ülke seçimi olacağını ve ilgili şiddetin muhtemelen oylamadan sonraki ilk 60 gün içinde olacağını söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.