Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Irak Soruşturma: Kritik delil hala gizli tutuldu

  • Listed: 11 Ekim 2017 07:15

Description

Sir John Chilcot, işgalden bir yıl önce, Tony Blair’den George Bush’a “bizdeiz” diyen bir not içeren kağıtları gizli olarak sınıflandırmamaya karara karşı temyiz başvurusunda bulundu.
Parlamentonun görüşüne başlamasından aylar önce askeri harekât konuşan özel mektupların varlığı, Blair’in spin doktoru Alastair Campbell tarafından yapılan soruşturma kapsamında açıklandı.
Kabine Sekreteri Sir Gus O’Donnell, Inquiry’nin Blair-Bush mektuplarından alıntı yapmasına izin vermediğini bildirdi.
Panel üyesi Sir Roderic Lyne, dün Tony Blair tarafından atıfta bulunulan bir brifing belgesinin onlardan tutulduğunu açıkladı.
Blair’in Irak’la ilgilenme konusundaki “seçenek kağıtları” nın internette mevcut olduğunu ancak hükümet tarafından gizli sınıflandırılmadığını kahkaha attığını söyledi.
Daha sonra Sir John Chilcot, Mart 2002’den itibaren Kabine Dairesi gazetesinin, hükümet işbaşına girdikten sonra, soruşturma web sitesinde geciken bir yasal brifing notu ile yayınlandığını söyledi.

    Bu hafta Sir John, eski Başsavcı Lord Goldsmith’i neden savaş için “yeşil ışık” a verdiği sorgulamasında anahtar gazetelere atıfta bulunamayarak “hayal kırıklığı” taşıdığını söyledi.
Lord Goldsmith soruşturmada, belgelerin gizliliğini kaldırmamak kararına karşı çıktığını söyledi. “Sizi hayal kırıklığına uğrattık” dedi Sir John.
Bildiriler arasında, eski dışişleri bakanı Jack Straw’ın BM’ye 1441 sayılı karar üzerine verdiği mektupta Irak’a kitle imha silahlarına karşı son bir şans vermesine ilişkin bir yazı geldi.
Lord Goldsmith mektuba atıfta bulundu ancak içeriği ifşa edemedi. Savaşın yasallığı konusunda fikrini değiştirme kararını anlamada önemli olabilirdi.

    Soruşturma protokolü, komitenin belgelere engelsiz erişiminin olması gerektiğini söyledi. Bir daire reddederse, Sir Gus’a itiraz edilebilir.
Lib Dem liderliğindeki Nick Clegg şunları söyledi: “Bu, bir örtbasın bütün özelliklerini taşıyor. Belgelerin serbest bırakılmasına ilişkin protokol soruşturma için gag yapılıyor “dedi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.