Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Irak soruşturması: Goldsmith, Blair’e işgaller için ‘yeşil ışık’ verdi

  • Listed: 11 Ekim 2017 04:40

Description

Lord Goldsmith askeri harekatın uluslararası hukuku çiğneyeceği görüşünü ilk kez başlattığını itiraf etti.
Ocak 2003’de Blair’e, kuvvet kullanımının yasal dayanağı hakkında sorular yönelttiği bir görüş taslağı sundu.
Değerlendirmesi, Dışişleri Bakanlığı’ndaki her kıdemli hukuk müşaviri tarafından paylaşıldı, Irak Soruşturma duydum.
Ancak Lord Goldsmith, Washington’daki ABD hükümet avukatlarıyla bir görüşme yaparak fikrini değiştirdiğini açıkladı. Şubat 2003’te – istilanın başlamasından bir ay önce – o, Downing Caddesi’ne geri döndü ve Başbakan’ın kıdemli danışmanlarına, ilk görüşüne göre Birleşmiş Milletler’den izin istemediğini söyledi.

    Lord Goldsmith duruşmada, farklı bir sonuca varmak için zorbalığa maruz kalmadığını söyledi. Sir John Chilcot’un soruşturmasında “Askeri müdahalenin bir politika meselesi olarak doğru ya da yanlış olup olmamasına bakılmaksızın yargılanmamın benim için geçerli olduğunu sanmıyorum” dedi. “Fakat meşruiyet söz konusu olduğunda o zaman görüşe girdim ve hala yasal olduğunu düşünüyor” dedi.
Kanıtları, Hükümet, soruşturmanın kilit belgelerini sunmayı reddettiği için “örtbas” suçlamasıyla karşı karşıya kalırken geldi. Lord Goldsmith şunları söyledi: “Görünüşe göre belirli belgelerin tasnif edilmemesi kararı ile anlaşmadığımı açıkça belirtmek istiyorum.”
Dün gece Liberal Demokrat lider Nick Clegg, gizli belgelerin Tony Blair’in yarın duruşmada çıkmasından önce yayınlanmasını talep etti. Dedi ki: “Gordon Brown’un” gizleyecek hiçbir şeyi olmadığını “iddia etmesine rağmen, bu, örtbasın bütün özelliklerini taşır. Belgelerin serbest bırakılmasına ilişkin protokol soruşturmayı topluyor.

    İşçiler, Chilcot’un siyasi derilerini kurtarmak için yaptıkları işin tamamen sabote edilmemesi suçundan açık bırakılıyor. Tony Blair anahtar belgelerinin tevkifatıyla başını sallayarak baş gösterdiğinde, halk bu soruşuyu bir bembeyaz olarak reddedecek. ”
Hükümetin 2001-2007 yılları arasında baş hukuk danışmanı olan Lord Goldsmith’in altı saat boyunca kategorik olarak, bir istila karşısında zihnini değiştirmeye “zorbalığa uğradığını” reddetti. Aralık 2002 tarihine kadar resmi yasal danışmanlık hizmeti istenmediğini belirtti.
Bir önceki aya göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 1441 sayılı kararla Irak’a, sözde kitle imha silahlarını bırakmasını istedi. 7 Kasım’da kararın alınmasından evvelki Dışişleri Sekreteri Jack Straw ile görüşerek “gecenin her yöne uygun” olacağını varsaymamaları konusunda uyardı.

    Blair, 14 Ocakta verdiği beş sayfalık taslak görüşüne göre, yine de yetkiyi yetkilendiren daha fazla karar gerekliliğine inandığını belirtti. Ancak şunları söyledi: “Tavsiyem şubat ayına kadar hazır kaldı, çünkü sorularımı ben yürütüyordum.”
Lord Goldsmith ABD’ye gitti ve yetkililere ve avukatlara, ulusal güvenlik danışmanı Condoleezza Rice ve kıdemli Dışişleri Bakanlığı hukuk müşaviri Will Taft da dahil olmak üzere bir araya geldi. Şubat 2003’te geri döndüğünde Blair’in genel sekreteri, Jonathan Powell ve diğer üst düzey danışmanlarla bir araya geldi.
Lord Goldsmith şunları söyledi: “Onlara, ikinci bir kararın gerekli olmadığının makul bir davanın yapılabileceği görüşündüğünü ve bunun geçmişte bir emsal teşkil ettiğini, yeşil bir ışık oluşturmak için yeterli olduğunu söyledim.”

    Görüşme sonrasında, ilk önce “aşırı temkinli” olduğuna, ancak daha sonra İngiliz askerlerini cinayetten yargılanmaktan korumak yönündeki tavsiyesini sertleştirdiğine inandığını söyledi. Duruşmada şunları söyledi: “Askerlerimiz daha fazla hak ediyordu.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.