Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Irak’taki eski silahlı kuvvetlerin şefi

  • Listed: 11 Ekim 2017 11:45

Description

Amiral Lord Boyce’nin siyasi karar alma sürecinin çatışma için askeri planlama üzerindeki etkileri hakkında sorularla karşılanması bekleniyor.
Tony Blair’in eski dış politika danışmanı Sir David Manning, Pazartesi günü o tarihte Başbakan’ın askeri müdahale için Haziran 2002’de – istiladan dokuz ay önce- neyin seçeneklerini sorduğunu sordu.
Ancak Sir David, o aşamada Blair’in, Birleşmiş Milletler aracılığıyla krizi diplomatik olarak çözmeye kararlı olmadığına dair hiçbir fikrini vermek istemediği için herhangi bir karar vermek istemediğini söyledi.
Eylül ayında Blair, bir askeri planlama ekibinin ABD Başkan George Bush’un herhangi bir siyasi karar alınmadığının anlaşılması üzerine bir Irak planlama hücresi kurduğu Florida’daki ABD Merkez Komutanlığına gitmesine izin vermeyi kabul etti.
Bu aşamada Britanya, bölgede halihazırda hava ve deniz varlıklarına dayalı sınırlı bir güç “paketi” önermişti.
Bununla birlikte Sir David, zamanla İngiltere’nin tam ölçekli bir kara kuvveti dağıtmaya hazır olacağına bir “kabul” olduğunu söyledi.
Soruşturma başkanı Sir John Chilcot, bunun yeni yılda ağırlıklı olarak üzerinde durulacak bir konu olduğunu söyledi ancak Lord Boyce, istilanın yasallığı konusundaki görüşleri hakkında da sorularla karşı karşıya.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.