Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İzlanda seçmenleri bankaların anlaşmasına itiraz ediyor

  • Listed: 9 Ekim 2017 20:45

Description

Dilekçe, İzlanda Devlet Başkanı Olaf Ragnar Grimsson’a yasayı veto etmeye çağırdı ve konuyla ilgili bir referandum talep etti.
İngiliz mevduatını Icesave planı ile telafi etmek için adım atıldıktan sonra Hazine, önlem çerçevesinde İzlanda’dan 2.3 milyar sterlin telafi edecekti.
Yaklaşık 298.000 İngiliz tasarruf şirketi, ana şirket Landsbanki’nin çöküşünden sonra Ekim 2008’de bankada hesaplarını dondurdu.
Bu hafta başlarında İzlanda milletvekilleri, İngiltere ve Hollanda’ya 30 oyla 33 oyla sınırlı bir farkla tazminat ödemeleri için değiştirilmiş Icesave tasarısını destekledi.
İzlanda’daki tasarının, ülkenin geri ödemeleri karşılayamayacağı endişeleri nedeniyle güçlü bir muhalefet var.
Ülke seçmenlerinin yaklaşık% 23’ü olan 56 binden fazla kişi, cumhurbaşkanı tasarıyı imzalamamaya çağıran bir dilekçe imzaladılar.
Büyük çoğunluğu zaten paralarını geri almış olan İngiliz tasarruf sahipleri, Icesave hesaplarında yaklaşık 4.56 milyar dolar tutmuştu. Tasarruf edenlere yapılan ödemeler İzlanda hükümeti, FSCS ve İngiltere arasında bölünmüştü. Hükümet başlangıçta İzlanda’nın payını ödedi.
Ağustos ayında İzlanda parlamentosu, İngiltere’ye 2,35 milyar, Hollanda’ya 1,14 milyar ödemeyi kabul etti ve kurtarma programını 2016’dan 15 yıl içinde ödenmesi gereken bir krediye dönüştürdü.
Ancak İngiliz Hükümeti, kredi üzerindeki egemen garantiye ilişkin belirsizliklerden endişe duydu ve bu hafta başlarında yapılan yeni oylar, İzlanda’nın güvencesinin koşulsuz olduğunu ifade etti.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.