Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

 

 

Karaçi saldırısı ölüm ücreti artıyor

  • Listed: Nisan 17, 2018 2:23 pm

Escort İlan Açıklaması

Bazı dükkanlar, polisin kalabalığı toplamaya çalıştığı ve Pakistan televizyon kanallarında yayınlanan görüntülerin yer aldığı Karaçi semtinde ateşe verildi.
Karaçi’deki şiddet, Pakistan’ın ABD ile Taliban ve El Kaide’ye karşı yürüttüğü titiz ittifakın geleceği konusunda görüşmelerde bulunmasıyla gerçekleşti. Washington’daki ABD yetkililerinin, Çarşamba günü Pakistanlı bir heyetle uzun vadeli bir askeri ve güvenlik yardımı anlaşması üzerinde görüşmesi bekleniyor.
Yaklaşık 16 milyonluk bir liman kenti olan Karaçi, uzun bir siyasi, etnik ve dini çekişme geçmişine sahip, ancak bu yıl son derece kanlı oldu. Haziran ayı itibariyle yaklaşık 300 “hedefe yönelik cinayet”, kentte yaklaşık olarak 2009’un iki katıydı. Karaçi’deki ölümlerin çoğu, siyasi partiler tarafından kontrol edildiği iddia edilen çetelerle bağlantılıydı. Şehirdeki şiddet dalgası, Pazar günü yapılan seçimle Ağustos ayında öldürülen bir eyalet milletvekilinin yerini almasıyla aynı zamana denk geldi.
Ülkenin ana ekonomik merkezi olarak statüsü nedeniyle Karaçi sakinliğinin Pakistanlı liderler için önemli bir önemi var. Pakistan ve komşu Afganistan’a karayoluyla seyahat etmeden önce ABD ve NATO birlikleri için önemli bir malzeme yığını şehre sevk ediliyor. Ve El Kaide ve Taliban savaşçılarının Karaçi’yi sık sık dinlenmeye ve para toplamaya teşvik ettiğine inanılıyor.
Son saldırıda, silahlı kişiler ticari bir pazar alanında bulunan ve Salı günü geç saatlerde 11 kişiyi öldüren hurdalığa ateş açtılar. Öldürülen sekiz Pakistanlı Baluch kökenli, eyalet hükümeti sözcüsü Sharmila Farooqi.
Bayan Farooqi, polisin son şiddete ilişkin olarak 55 şüpheliyi gözaltına aldığını ve bazılarının yerel siyasi partilere bağlı olduğunu söyledi. Güvenlik güçlerinin Çarşamba günü taze şiddet olaylarını önlemek için şehri devriye gezdiğini söyledi. Birçok mahallede, toplu taşıma kıt iken, işletmeler kapandı.
Pakistan TV’deki videolar, meyve ve sebze tezgahları dahil olmak üzere birkaç küçük dükkan, Malir’de, şehrin dış mahallelerinde bir mahalle gösterdi. Genç erkekler sokaklara koştular ve polis memurları durumu kontrol altında tutmaya çalıştı, görüntüleri gösterdi.
Karaçi’deki şiddetle bağdaştırılan iki taraf – Muttahida Quami Hareketi ve Awami Ulusal Partisi – seçmen kitlelerini kent nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan farklı etnik gruplara ayırıyorlar.
MQM, 1947’de Pakistan’ın doğuşundan kısa bir süre sonra Hindistan’dan Karaçi’ye gelenlerin Urduca konuşan soyunu temsil ettiğini iddia ediyor. Bu, laiktir ve sözde Talibanisation’a karşı konuşmayı seviyor. Kuzeybatıda Taliban’ın kalpten etnik Peştunları temsil eden Awami Ulusal Partisi.

Ad Reference ID: N/A

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.