Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Komik olmayı öğrenmek büyük bir gülmektir

  • Listed: 10 Ekim 2017 19:45

Description

Gagalarımı hatırlayabilir miydim yoksa kuruyup izleyicilerin ve kameraların önünde kendimi utandırabilir miyim?
Brighton’daki Komedia’daki görevim adım adım söyledikçe derin bir nefes aldım ve perdeden geçtim. Kendim bir DVD filme alırken izleyicinin önünde kendimi yazdığım üç dakikalık bir dizi gerçekleştirmek üzereydim. Kendim için ne müsade ettim?
X Factor jargonuna sapmak oldukça yolculuktu.
En son sahneye çıktığı zaman Little Bo Peep’i 11 yaşında oynuyordum ve o günden beri karaoke denemeye cesaret edemiyordum.
Bununla birlikte, biraz farklı şeyler yapmak isteyen Jill Edwards’ın komedi atölyesi, stand-up komedyenler tomurcuklanan için saygın bir acemi kursu için kaydoldum.
Komedyen olmayı planlamıştım. Ben bir yazarım ve komedi ile ilgilenirken ve stand-up konserlerin tadını çıkarırken, gerçekleştirmek için hiç dürtü hissetmemiştim.

    Amacım bunun yerine, halk arasında konuşma ve konfor bölgelerimden kurtulmaya çalışmak konusundaki güveni arttırmaktı.
12 haftalık atölye, cumartesi öğleden sonraları üç saat sürdü. Bana çarpan ilk şey, diğer 24 öğrencimin inanılmaz çeşitliliği oldu. 17 yaşından 50 yaşına kadar değişiyordu ve cinsiyetler arasında eşit oranlarda eşleştiler. Altı oyuncu daha önce aktörler, müzisyenler, sihirbazlar ve sürüklen kraliçe olarak profesyonelce performans gösterdi; ancak benim gibi başkaları için ilk kez bu oldu. Hatta kendi küçük şöhretimiz olan Büyük Kardeşlik kazanan da vardı.
Eski stand-up komik Jill – hiçbir saçma, nazik ve cesaret verici ve alanının ustalığı – hemen harekete geçti. Bize bir daire oluşturdu ve adımıza komik bir dönüş yaparak kendimizi tanıttı.

    Kendime Kathryn’i Kicking çağırdım ve noktayı vurgulamak için bir tekme yaptın. Birbirimizi tanımak ve canlı komedi konserlerini birlikte görmek için dersin ardından kulübeye gitmemizi önerdi. Aslında bu ödevimizin bir parçasıydı.
İlk dersler, stand-up komedisinin kuralları ve özel dili hakkında dik bir öğrenme eğrisi idi. Ünlü televizyon komedyenleri sanki hikayeleri anlatırken veya kendiliğinden sohbet ediyormuş gibi görünebilirlerse de, materyalleri tamamen dikkatlice işlenmiş olacak.
Jill, başlayanlara, tabu ve renksiz konular seçmenin iyi bir fikir olmadığını söyledi. Bunun yerine, çaylaklar için çalışacak malzeme, topikal veya politik olmaktan ziyade otobiyografik ve kişiselti diyordu.

    İlk pratik alıştırmalarımızdan birine rant ve rave denildi. Bizi gerçekten rahatsız eden bir şey hakkında elle tutulan bir teybe dönüştürücü olarak özel olarak ses çıkararak pratik yapmak söylendi. İlk başta bunu oldukça utanç verici buldum ve kızacak bir şey düşünemiyordum. Bununla birlikte, uygun bir konuyu bulduğumda – kısa olmaktan nefret ediyorum – çok yararlı bir egzersiz olduğu ortaya çıktı ve ilk sahne performansım için bana malzeme verdi.
Rantımı gerçekleştirmek için güven oluşturmam birkaç hafta sürdü. Titreyen eller ile çabalarımı okurken Jill hemen bazı temel performans hatalarını belirledi; Daha açık ve yavaş konuşmalı ve yan yana sallanmayı bırakmalıydım. Aksi halde reaksiyon şaşırtıcı derecede pozitifti. “Aferin,” dedi Jill. “Bir sürü iyi malzeme. Çok cesaretiniz ve performans enerjiniz var, yalnızca kullanmak zorundasınız. ”

    En iyi yanı, dinleyicilerde, arkadaşlarım sınıf arkadaşlarımda oldukça güldüler. Bana en şaşırtıcı buzz verdi. Parlak kırmızıya düşmüştüm ve kalbim çok büyüktü, ancak bu kadar yüksek hissettim.
Kursun odak noktası, deneyimli Komedia personelinin önünde, 12 kişilik Komedi kulübünde Yeni Yasanın Gecesi’nde görülecek bir seçmeliydi.
Ne yazık ki ben geçemedim. Hakimler materyalimin çok iyi olduğunu düşündüler ama performans açısından oldukça hazır değildim.
Bununla birlikte mutlu sonlar vardı. Jill, sahne tekniğimi öğrenmek için beni takip eden ileri derslerine kabul etti. “Ne kadar iyi yaptığınızı hafife almayın; Materyal harika “dedi. “Sadece sahnede olma konusunda alışkın değilsiniz.”

    Profesyonel stand-up’ı yapacak ya da yapmak isteyip istemediğimi bilen biri değilim, ancak kararımı vermiyorum.
Kursun doruk noktası, hepimiz setlerimizi gerçekleştirdiğimiz ve bir DVD için çekildiğimiz resmi olmayan bir şov gösterisi içeriyordu.
Hâlâ sinirlendim, ancak bu sefer çok daha iyi gitti. Şovu çeken erkekler gülüyor fark ettim.
“Sen harikaydın,” dedi Jill daha sonra. Harika hissettim ve uzaklaşarak, 11 yaşından beri icra etmeyen biri içsel ihtarı komedisini bulabilirse, herkesin bunu yapabileceğini düşünerek geldim.
Kathryn’in kursunun maliyeti £ 174’tür. Ayrıntılar için: jill-edwards.co.uk

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.