Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

 

 

NZ şehri güçlü depremle sarsıldı

  • Listed: Nisan 17, 2018 11:53 am

Escort İlan Açıklaması

Büyüklüğü 5.0 depremi, 4 Eylül’de binlerce evi harap eden, tarım arazilerini yok eden ama kimseyi öldürmeyen büyüklük-7 depreminden sonra şehre çarpmış yüzlerce artçı şoktan biriydi. Sonuncusu binaları salladı ve raflardan tökezleyen nesneleri yolladı, ancak acil bir yaralanma raporu yoktu.
“Çok korkutucu,” dedi kafe sahibi Flick Holmes. “Kesinlikle çok büyüktü. Her şey sarsıldı. Sadece alıştığınızı düşündüğünüzde, (başka) gider” dedi.
Başbakan John Key gazetecilere verdiği demeçte, “sadece artçı şokların sona ermesini istemek” isteyen şehir sakinlerinden endişe duyduğunu söyledi.
Yeni Zelanda’nın jeoloji ajansı GNS Science, Salı günü depremin kentin altı mil güney batısında ve yüzeyin sadece beş kilometre altında olduğunu söyledi. Güçlü bir şekilde hissedildi çünkü o kadar sığdı ki, ajans sismolog Bill Fry Yeni Zelanda’nın Ulusal Radyosuna söyledi.
Sivil savunma görevlileri, şehrin çeşitli yerlerine elektrik ve telefon hizmetleri kesildi ve şehir merkezinde bir dizi bina tahliye edildi.
Fiona Fidow, banliyösünde Riccarton’daki Westfield Mall’daki Cupcake Collection mağazasında “Bütün Çinimiz bizim kioskumuzda parçalanmış” dedi.
“Alışveriş merkezi tahliye edildi. Oldukça az sayıda insan ağlıyor ve histerik. Pek çok korkmuş insan var” diye konuştu.
Christchurch Uluslararası Havalimanı’ndaki bir şantiyeden yaklaşık 300 işçi tahliye edildi. Hava alanı kısa bir süre sonra tekrar açıldıktan sonra mühendisler pistlerini çatlaklara karşı kontrol edebildiler.
Yetkililer, şehirdeki 50.000 evin, önceki depremden büyük onarımlara ihtiyaç duyduğunu tahmin ediyorlardı; yaklaşık 1.200 evin yıkılması ve yeniden inşa edilmesi bekleniyor. Deprem hasarının tam faturasının 4 milyar Yeni Zelanda dolarına (1.8 £ 1,8 milyar) ulaşabileceğini tahmin etmişlerdir.

Ad Reference ID: N/A

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.