Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

 

 

Sarah için kabus tatil telefon faturası

  • Listed: Nisan 17, 2018 10:38 am

Escort İlan Açıklaması

Cep telefonu, Cancun’a giden bir gecenin paketinin sonuna doğru çalışmayı bıraktığında bile, eve döndüğünde listeye koydu.
Ama orada onun hafif endişe onun aylık faturayı kontrol ettiğinde tam bir paniğe dönüştü ve 825 sterline yükseldiğini gördü.
“Normalde 50 sterlin civarındadır, bu yüzden çok büyük miktarda hasta hissettiğimde, nereden geldiğini anlayamadım,” diyor Orange ile sözleşmesine beş ay kalmış olan 21 yaşındaki psikoloji mezunu. 3G iPhone, göz sulanmalarını Ağustos ayında tekrar keşfettiğinde.
Telefon operatörü, Sarah’ın Meksika’da olduğu sırada büyük veri indirme nedenlerini kontrol etti ve onayladı.
Ama ona göre, telefonunu oralarda pek kullanmıyordu, en azından dört arkadaşla tatilde olduğu için. “Her şey gerçekten atılmıştı, bu bir yıl süren yolculuktan hoşlanmıyordu, zaman çizelgelerini ve haritaları kontrol etmek için gerekliydi, bu yüzden internette çok geziniyordu” diye açıklıyor.

    “Arkadaşlarımın da akıllı telefonları var. Kimse gizlice başkasınınkini kullanmıyordu. Aslında hepimiz onları odalarımızda bıraktık, çoğunlukla kapattık. Oldukça eminim ki telefonun dolaşımda olduğu ve indirdiğim bir zamanlar plajdaydım ve bronzlaşıyordum ve telefon otelin içinde. ”
Fakat Sarah, Kent’ten, dikkatli olduğunu düşündüğü halde, gerçeklerin ona karşı yığıldığının farkındaydı. Büyük bir fatura ile karşı karşıya kalan, bir dükkanda çalışan Sarah, özellikle de, bu kış sosyal hizmetler alanındaki gelecekteki kariyeri için daha fazla çalışmayı finanse etmek için bu kıştan tasarruf etmeye hazırlandığı için endişeliydi.
Crusader’e, “Fakat bu mavinin dışına çıkan bir borç böyle bir geri çekilme, aylar sürecek,” dedi.

    Konuya tekrar bakmaya karar veren Orange’a yaklaştık. Bu, Sarah’ın para endişelerini önemli ölçüde hafifletmesi gereken bir indirim ile karşılık verdi.
[lütfen şu andan itibaren devam edin] O, borcu olan 845 £ şimdi yönetilebilir bir £ 125 kesti.
“Müşterilere, mevcut ücretler ve hizmetler hakkında bilgi almak için seyahat etmeden önce her zaman öneride bulunuyoruz. Müşteriler, aramalar ve metinler üzerinde büyük bir tasarruf sağlamak için bir seyahat paketi satın almayı düşünmeli ve aynı zamanda gözatma ihtiyaçlarını karşılamak için bir veri ekleyebilirler. ”Dedi.
“Avrupa Birliği’ne seyahat ederken, müşterilerin veri istememesi durumunda AB veri başlığı geçerli olacaktır.

    “Müşterilerin kendi sorumluluklarının yanı sıra, bunların dolaşım maliyetlerini uygun şekilde yönetmelerini sağlayacağını umuyoruz” dedi.
Çok minnettar olmasına rağmen, Sarah da kendi dolaşımının gelecekte İngiltere ile sınırlı olacağından emin. “Meksika’ya gitmeden önce hiç problem yaşamadım” diyor. “Böyle kötü bir şokun stresini tekrar yaşayamam. Bu ikinci şansa sahip olduğum için çok şanslıyım. Ama öngörülebilir bir gelecek için, eğer seyahat etmeye gidersem, basit bir öde telefon olarak kullanacağım. ”
[hikaye iki]
Ayın sonunda Frederick Overton’un en iyi açıklaması Crusader’ın telefon hizmetlerini postaneden BT’ye çevirdiğinde bir çamurun dağılmasına yardımcı olmasının ardından geldi.

    Lincolnshire’dan 92 yaşındaki, geçen Şubat’ta eve taşındığında ve BT’ye bağlanmasına rağmen, Postaneden yeni bir numara aldı ve hala fatura ediliyordu.
İlk talebini, hala biraz para borçlu olabileceğini düşünerek ödedi, ama gelmeye devam etti, onun dehşetine. Yine de PO ile müdahalenin hile yaptı. Faturalar şimdi durdu ve Frederick bile bir özür olarak 100 £ iyi niyet jest aldı. Her şey yolunda.

Ad Reference ID: N/A

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.