Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Yeniden başlatılan çarpıcı çarpışma rekoru kırdı

  • Listed: 11 Ekim 2017 09:55

Description

Atomların yapıtaşlarından biri olan iki proton kirişi Pazartesi günü erken saatlerde 1.18 teraelectronvolts (TeV) enerjisiyle Large Hadron Collider (LHC) etrafında döndü.
Elektron volt, parçacık fiziğinde kullanılan bir enerji birimi. Bir TeV, bir milyon milyon elektron voltuna eşdeğerdir.
Parçacık ivmesi için önceki dünya rekoru, 2001 yılından bu yana ABD’de Tevatron Çarpıştırıcısı tarafından tutulan 0.98 TeV idi.
Bilim insanları, LHC’yi Eylül 2008’de yayınlanan ilk tanıtımının ardından hayal kırıklığı yaratan bir kapanış izleyen 10 gün önce yeniden başlattılar. Birkaç süper iletken mıknatısına zarar veren ciddi bir hata aylarca onarıma neden oldu.
Devasa makine, Cenevre yakınlarındaki Fransız ve İsviçre sınırları arasında 27 km’lik dairesel bir tünel içerisinde yeraltında bulunuyor.
14 milyar yıl önce evreni yaratan Big Bang’den sonra koşulları yeniden oluşturmak için inşa edildi.
Temel amaç, katı nesnelerin fizikteki en büyük çözümlenmemiş bilmeceden biri olan kitlenin neden açıklandığını açıklayan hipotetik bir parçacık olan Higgs bosonunun kanıtlarını bulmaktır.
Gelecek yıl bilim adamları LHC ile parçacık fiziklerini bilinmeyen topraklara çekerek 7TEeV’e kadar çok büyük enerji seviyeleri elde etmeyi umuyorlar.
Cenevre’de bulunan ve LHC’yi işleten Avrupa Nükleer Araştırmalar Teşkilatı Cern’in genel müdürü olan Rolf Heuer, “LHC’nin devreye alınmasının ne kadar sorunsuz bir şekilde ilerlediği ile hala görüşmeliyiz. adım adım atmaya devam ediyor ve 2010’da fiziğe başlamadan önce hala yapılması gereken çok şey var. O zamana kadar şampanyam buzda kalıyor “dedi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.