Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Zirvesinde Gine için demokrasi planlıyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 13:45

Description

Ouagadougou’ya gelen Liberya Devlet Başkanı Ellen Sirleaf, anlaşmayı memnuniyetle karşıladı ve Gine’deki istikrarsızlık tüm bölgeyi tehdit edebileceği için oraya seyahat etmeye mecbur hissettiğini söyledi.
15 Batı Afrika ulusunu temsil eden bölgesel bir blok olan Ecowas’tan bir heyete katıldı ve liderleri, aynı zamanda orada bulunan simgesel anlaşmanın imzalanmasının ardından Ouagadougou’ya koştu.
Anlaşma, bir suikast girişiminde kurşun yarası geçiren Gine lider Captain Moussa “Dadis” Camara’yı, gönüllü sürgüne gitmek ve milletvekilini sivillere iktidarın el koyması için seçim düzenlemesine izin vermeye çağırıyor.
Sirlyaf, havaalanında “Gine’in komşusu olması nedeniyle endişe etmem gerekiyor,” dedi. Gine’de herhangi bir sorun olursa, Fildişi Sahili, Liberya ve Sierra Leone’yi etkileyecektir … Alt bölgede barış görmek istiyoruz. ”
Gine, altı diğer ülke ile sınır paylaşıyor ve bölgede iç savaş yaşamayan tek uluslardan biri. Birçoğu, Yüzbaşı Camara’ya geri dönmesine izin verildiğinde bölgeyi saracak bir savaş başlatabilir diye endişeliydi.
Kaptan Camara, nüfusunun% 1’inden azını temsil eden etnik gruba ‘ormancı’ olan insanlara destek vererek Gine’de etnik bölünmeler yaratması nedeniyle suçlanıyor. Eylül ayında darbe liderinin başkan yardımcısı, askeri yönetimi sona erdirmek için düzenlenen barışçıl bir toplantıda ateş açtı ve en az 156 kişiyi öldürdü.
Hayatta kalanlar, ormancılı lehçeler konuşan askerlerin, hafif tenli yüzünden tanınabilen ulusun en büyük etnik kökeni olan Peul olduğu sivilleri aktif bir şekilde hedef aldığını söyledi. Örgütlü etnik grup, Batı Afrika’nın büyük bölümünü kapsar ve şiddetle hedeflenmişlerse, Liberya’yı da kapsayan birçok ülkede Gürcistan’ı sınırlayan ülkelerde büyük bir nüfusa sahiptir ve aşırı yayılma etkisi yaratma ihtimalini arttırır.
Capt Camara’yı sürgüne çağırma çağrısı, 46 yaşındaki oğlu Kamerun yardımcısı tarafından vurulduktan altı hafta sonra gerçekleşti. O acil ameliyat için Fas’a koştu ve beklenmedik bir şekilde Ouagadougou’ya, Fas’taki evsahibine karşı savaşa girdikten sonra Gine’ye geri gönderilmesini talep ettikten sonra uçağa gönderildi. İki numaralı General Sekouba Konate, Gine’nin geleceği dengede asılı kalırken Ouagadougou’ya uçtu.
Genel Konate, Aralık 2008 askeri darbesiyle Kaptan Camara’yla aynı anda iktidara geldi ancak Kaptan Camara’nın aksine, darbeyi takiben demokrasi haline gelen Mali gibi komşu ülkelerin modelini takiben demokrasiye hızlı bir geçiş yapmak istedi. bir ordu subayı tarafından çok partili seçimler düzenledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.